Trendy w architekturze – dom w stodole

Data dodania: 19.10.2016


Najlepsze rozwiązania to proste rozwiązania – wielu architektów wychodzi z takiego założenia. Projektowanie domów w sposób nieskomplikowany i minimalistyczny zdobywa coraz więcej miłośników. Jednym z najbardziej popularnych trendów w architekturze jest budowanie domu-stodoły.

Projektowanie domów w stylu stodoły posiada zaskakująco wiele zalet. Budowane są na planie prostokąta, pozbawione wszelkich dodatków w stylu balkonów czy wykuszy. Dach ma również najprostszą możliwą formę – jest dwuspadzisty, pozbawiony okapów. Rozwiązania, które sprawdzały się od setek lat w przypadku stodół, teraz również mogą być wykorzystane przy nowoczesnym projektowaniu domów. Amatorzy minimalizmu szczególnie doceniają tę formę architektury, ale w tym rozwiązaniu chodzi nie tylko o unikalny design. Dom nawiązujący do dawnego budownictwa daje potencjał ogromnych oszczędności. Koszt samej budowy jest o wiele niższy niż w przypadku wyszukanych form: prosta konstrukcja i brak skomplikowanych szczegółów pozwalają na oszczędzenie materiałów i czasu trwania budowy.

Charakterystyczne dla projektowania domów w stylu stodoły jest wydzielenie dwóch części mieszkalnych: dolnej dziennej i górnej sypialnej. Często rezygnuje się z utworzenia piętra nad przestrzenią salonu, by uzyskać wrażenie większej przestrzeni. Daje to także możliwość umieszczenia większych, bardziej efektownych okien. Można uzyskać przepiękny widok z salonu, gdy okna wychodzą na ogród lub las. Najbardziej przeszklona przestrzeń powinna być zwrócona w stronę południa, dzięki czemu można oszczędzić duże ilości energii na oświetlenie i ogrzewanie pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że przez okna wydostaje się największa ilość ciepła, dlatego umieszczenie przeszklonych powierzchni powinno zostać dobrze przemyślane. Pokrycie elewacji budynku powinno nawiązywać do natury. Architekt zaproponuje drewno, kamień lub klinkier, choć zdarza się projektowanie domów z bardziej eksperymentalną powierzchnią.

Na popularności zyskuje także adaptacja starych budynków na nowoczesne domy mieszkalne. To przedsięwzięcie korzystne pod względem finansowym, ponieważ wybudowane już są fundamenty i ściany nośne, trzeba je tylko odpowiednio zaadaptować. Zazwyczaj konieczna jest wymiana dachu i wzmocnienie konstrukcji, można również wydzielić dodatkowe powierzchnie, np. budując antresole pod wysokim sufitem. Trzeba również wykonać dodatkowe instalacje i docieplanie, lecz pierwotny klimat stodoły pozostaje.

Projektowanie domów w stylu stodoły lub adaptacja istniejących już budowli to bardzo popularny trend. Można je wykorzystać w charakterze domku jednorodzinnego, ale także jako luksusowy apartament na wynajem, np. na wczasy. Budowa i użytkowanie takiego budynku to rozwiązanie energooszczędne, ekonomiczne i pozwalające na bliższy kontakt z naturą. Takie projektowanie domów może wykonać na zamówienie projektant, np. architekt ze Szczecina Studio AG, wielu wykonawców ma też gotowe, sprawdzone projekty. To idealne rozwiązanie dla ludzi oszczędnych i jednocześnie dbających o naturę.

Fado Szczecin Wypożyczalnia