Projektowanie domów – styl minimalistyczny

Data dodania: 03.10.2016


Przeszklone biurowce, stonowane barwy osiedli, proste budynki. Projektowanie domów w stylu minimalistycznym jest obecnie bardzo powszechne. Jako koncepcja, minimalizm istnieje od dawna. Co powoduje, że jego popularność, zamiast spadać, rośnie?

Minimalizm w architekturze kojarzy się przede wszystkim z surową bryłą, prostymi liniami, ograniczoną ilością detali. Jego początki zakorzenione są w Japonii, a za europejski debiut uważa się wystawę  w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku W 1976 roku. W założeniu miał być prosty, jak najbardziej zredukowany, symetryczny. Istotnym elementem przy projektowaniu domów było użycie materiałów przemysłowych, nijakich, takich jak beton, cegła, blacha, drewno.

G2 TEAM

Dzisiaj minimalizm jest jednym z najbardziej popularnych i eleganckich stylów. Powinien być pełen harmonii, pozbawiony większości detali, wręcz ascetyczny. Ma to pomóc w zebraniu myśli, medytacji. O wiele łatwiej się wyciszyć w miejscu, w którym nic nas nie rozprasza i nie przeskakujemy wzrokiem z jednego przedmiotu na drugi. Jednak, choć jest to styl prosty, to bardzo wymagający. W użytkowaniu na co dzień skierowany jest przede wszystkich do osób uporządkowanych i perfekcyjnych. Minimalizm to piękno samo w sobie, wszystkie formy są już zgrane i dobrze się razem komponują. Nie ma w nim miejsca na wieszanie kartek na lodówce, wzorzyste ściany czy nawet dywany. Na więcej swobody możemy sobie pozwolić, gdy zlecimy architektowi zbudowanie minimalistycznego budynku, a wnętrze urządzimy sami. Czy takie działanie ma sens – niech każdy oceni sam.

Czasem można odnieść wrażenie, że projektowanie domów w takim stylu jest niezwykle proste i szybkie. W rzeczywistości jednak jest to wybitny pokaz kunsztu architekta. Surowa, prosta bryła nie wybacza pomyłek – ani projektowych, ani wykonawczych. Budynek musi być wykonany perfekcyjnie. Światło i ściany powinny idealnie ze sobą współgrać. Wybitnym projektantem nurtu minimalistycznego jest Tadao Ando, japoński architekt, zdobywca Nagrody Pritzkera.

architekt szczecin projektowanie domówfot. architekt Szczecin

Całe piękno minimalizmu tkwi nie w szczegółach i detalach, a w ich braku. Surowa podstawa jest pierwszoplanowym bohaterem, na którego należy zwrócić uwagę. Jeśli posiadasz naturę, którą ciągnie do prostoty, czystości i ograniczenia zbędnych elementów, projektowanie domów w stylu minimalistycznym powinno cię zainteresować. Jest wiele architektów, którzy oferują wykonanie w preferowanym przez klienta stylu, np. architekt Szczecin. Większość również może zaprojektować wnętrza, by minimalizm przenikał każdy cal naszego domu.