Projekt domu w stylu nowoczesnym

Data dodania: 20.03.2017


Wybór projektu domu to niezwykle ważna decyzja – w końcu to na jego podstawie zostanie zbudowany nasz wymarzony dom. Z roku na rok pracownie architektoniczne notują rosnące zainteresowanie nowoczesnym budownictwem, które zdecydowanie wypiera klasyczne koncepcje zabudowy. Jak powinien wyglądać projekt domu w stylu nowoczesnym i kiedy warto go wybrać?

Nowoczesny = energooszczędny

Pierwszy aspekt, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy selekcji projektów domów nowoczesnych to jego potencjał energooszczędny. Nawet jeśli realizacja takiej inwestycji może okazać się nieco bardziej kosztowna na etapie budowy, wydatki zwrócą się nam w okresie kilkunastu miesięcy użytkowania domu. Ogromną zaletą domów energooszczędnych jest także ich zmniejszony negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Projekt domu energooszczędnego poznamy między innymi po nieskomplikowanej bryle budynku, przemyślanym rozlokowaniu pomieszczeń (głównie tak, aby wykorzystać energię słoneczną) czy zaleceniu zastosowania do jego budowy wysokiej jakości materiałów budowlanych. Projekty budowlane nowoczesnych domów cieszą się coraz większym zainteresowaniem również z powodu zmian w prawie – od początku 2017 roku w życie weszły nowe przepisy, związane z termoizolacją i zapotrzebowaniem na ciepło.

Minimalizm w cenie

Projekt domu nowoczesnego można poznać po jego charakterystycznym wyglądzie. Na pierwszy rzut oka rzuca się, wcześniej wspomniana ze względów konstrukcyjnych, bryła domu. Bardzo często dom nowoczesny projektowany jest ze stropodachem lub dachem o niewielkim nachyleniu, bez niepotrzebnych załamań czy wnęk. Elewacja budynków nowoczesnych najczęściej wykonana jest w neutralnych, klasycznych barwach, przełamana jedynie elementami drewnianymi.

Pracownia architektoniczna, która zajmie się projektowaniem naszego domu z pewnością zwróci też uwagę na to, aby odpowiednio rozmieścić pomieszczenia, uwzględniając położenie względem stron świata. Zgodnie z tym, od strony południowej najlepiej urządzić pomieszczenia, w których przyda się duże nasłonecznienie. Dobrze, jeśli od tej strony znajdą się także spore przeszklenia, które spotęgują efekt wykorzystania słońca jako źródła światła i energii cieplnej.

Domy Kołobrzeg

Konstrukcja z poddaszem

Jeśli chodzi o typ konstrukcji domu, pod względem stylistycznym nic nie stoi na przeszkodzie, aby był on parterowy. Tutaj decydującym kryterium jest zawsze działka budowlana i określony dla niej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – lub w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy. Niemniej jednak w praktyce konstrukcja domu z poddaszem użytkowym jest zdecydowanie najczęściej spotykana w przypadku projektów utrzymanych w stylu nowoczesnym.  Jednak wystarczy spojrzeć na projekty budowlane pracowni architektonicznych, żeby zobaczyć jak łatwo jest zaaranżować taką bryłę i nadać jej nowoczesnego, oryginalnego charakteru właśnie z wykorzystaniem konstrukcji piętrowej. Dodatkowo konstrukcje piętrowe lepiej spełniają kryterium energooszczędności, ponieważ łatwiej wyeliminować w nich zbyt liczne mostki termiczne oraz łatwiej wykorzystać energię cieplną, która rozprasza się ku górze.