Ocieplanie domu – co wybrać

Data dodania: 03.10.2016


Projektowanie domów to niełatwe przedsięwzięcie. Będąc jego właścicielem, trzeba się przygotować na każde warunki pogodowe. By odczuwać komfort zarówno podczas letnich upałów, jak i obfitych śnieżyc, budynek musi być wyposażony w odpowiednią izolację. Od 1 stycznia 2014 r. przepisy dotyczące termoizolacji uległy zmianie – wszystko po to, by oszczędzić jak najwięcej energii przy użytkowaniu. Dwa najpopularniejsze materiały izolacyjne to styropian i wełna mineralna. Który z nich sprawdza się najlepiej, jeśli chodzi o ocieplanie domu?

Trudny wybór przy projektowaniu domu

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że styropian jest lepszy od wełny lub odwrotnie. Wszystko zależy od współczynnika lambda, czyli współczynnika przewodzenia ciepła. Im niższy współczynnik, tym cieplejszy materiał – a także cena. Wpływ na niego ma użyty surowiec, procesy technologiczne, rodzaj struktury i gęstość.  Standardowo styropian posiada lambdę wynoszącą 0,040, a wełna mineralna 0,042. Ale nie są to stałe liczby, dlatego nie oznaczają jednoznacznie, który materiał jest lepszy.

Styropian

Styropian pod wpływem wilgoci nie traci swoich izolacyjnych właściwości. Jest bardzo lekki i posiada niski współczynnik przepuszczalności pary wodnej. W razie pożaru trzeba pamiętać, że styropian niestety jest łatwopalny, ale posiada właściwości samogasnące. Aby odnieść skutek termoizolacyjny, warstwa styropianu powinna mieć 14-21 cm.

Wełna mineralna

Wełna natomiast jest odporna na temperaturę do 1000 stopni. Wystarczająca warstwa izolacyjna powinna wynosić 17-19 cm. Dodatkową zaletą jest fakt, że gryzonie za wełną nie przepadają. W przeciwieństwie do styropianu, charakteryzuje się ona wysoką wartością współczynnika przepuszczalności pary wodnej.

Mając do wyboru te dwa materiały izolacyjne, musimy przy projektowaniu domu uwzględnić jeszcze rodzaj tynku. Styropian jest właściwie uniwersalny i możemy go stosować do każdej wyprawy tynkarskiej. Jeśli chodzi o wełnę, każdy architekt od razu wykluczy tynk akrylowy (ze względu na niską przepuszczalność wilgoci). Najlepszy będzie tynk mineralny, silikonowy lub silikatowy. W statystykach dotyczących materiałów izolacyjnych zdecydowanie góruje styropian – w Polsce wykonuje się z jego pomocą ok 70-90% ociepleń. Niech jednak nas nie zmylą te liczby. Trzeba indywidualnie rozważyć wszystkie za i przeciw, aby nasze projektowanie domu było jak najbardziej ekonomiczne. Przy podjęciu wyboru na pewno warto zwrócić się o poradę do architekta, który rozważy wszystkie okoliczności i cechy naszego domu i dobierze najlepszy materiał.


Polecamy usługi architektów: studioag.pl