Jak rozjaśnić pokój na poddaszu?

Data dodania: 19.10.2016


Przyszłość jest nieprzewidywalna – dlatego dobrze jest zawsze obmyślać kilka kroków w przód, by być przygotowanym na różne scenariusze, które przyniesie życie. Zasada ta dotyczy również projektowania domów. Planując budowę nowego miejsca zamieszkania dla rodziny, dobrze jest być przygotowanym na nieoczekiwane wydarzenia: kolejne dzieci, opieka nad teściową, nowe hobby wymagające przestrzeni. W takim wypadku możliwość zaaranżowania niewykorzystanych wcześniej pomieszczeń będzie strzałem w dziesiątkę. Gdy zajdzie potrzeba, idealnym wyjściem jest adaptacja poddasza. Wielu ludzi wolałoby tego uniknąć z powodu jego niewielkiej, słabo oświetlonej przestrzeni. Jednak te problemy da się łatwo rozwiązać.

Wybór okien

Kluczową sprawą jest wybór odpowiednich okien. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są okna połaciowe. Położone są na równi z dachem, po skosie. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że przepuszczają duże ilości światła, dzięki czemu przestrzeń na poddaszu jest odpowiednio rozświetlona. Niestety jest to również słaba strona tego rodzaju okien – bezpośrednie nasłonecznienie powoduje, że poddasze w lecie zbytnio się przegrzewa. Dodatkowo zimą może się zdarzyć, że okno zostanie zablokowane przez zalegający na nim śnieg. Wtedy trzeba polegać jedynie na oświetleniu elektrycznym, ponieważ zasłona śnieżna działa jak szczelna roleta. Drugim rozwiązaniem jest lukarna, czyli okno z nadbudówką. Jest to droższe rozwiązanie ze względu na konieczność poważnego naruszenia struktury dachu. Natomiast dzięki temu uzyskuje się okno z pionową szybą, nieróżniące się niczym od okien z niższych pięter. Jest znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, można je otwierać również podczas zimy, jednak daje zdecydowanie mniej światła niż okno połaciowe.

Aranżacja wnętrza

Aby odpowiednio rozświetlić poddasze, można zaprosić do współpracy architekta wnętrz – albo zrobić to samemu. Pokój na strychu powinien być utrzymany w jasnych barwach, które dodatkowo rozproszą światło i dadzą wrażenie większej przestrzeni. Ponadto można wykorzystać potencjał luster, jednak trzeba pamiętać, by promienie słoneczne nie działały bezpośrednio na ich tafle – w przeciwnym razie zamiast wrażenia przestrzeni będą roztaczać oślepiające refleksy.

Ważne jest, by w fazie projektowania domu uwzględnić odpowiednią termoizolację dachu – wtedy nic nie stoi na przeszkodzie do zaadaptowania strychu jako powierzchnię użytkową. Pomysłów na jego rozświetlenie jest wiele. Odpowiednio zaaranżowane stworzy unikalny, kameralny klimat. Ze względu na to, że jest to najcichsze miejsce w domu, idealnym przeznaczeniem dla strychu będzie sypialnia lub gabinet. Przed wykonaniem ideę dobrze jest skonsultować z architektem, np. Studio AG ze Szczecina, który może dodać parę pomysłowych rozwiązań.