Budowa altanki ogrodowej

Data dodania: 19.12.2016


Projektowanie domów i budowa to bardzo ważny moment dla rodziny. Życie jej członków może się przenieść „na swoje”. Nie trzeba przejmować się sąsiadami zza ściany czy poszukiwaniem miejsc parkingowych pod blokiem. Kiedy już inwestorzy na dobre się zadomowią w nowym lokum, powstaje potrzeba urozmaicenia nieruchomości. Często wtedy pojawia się pomysł budowy altanki ogrodowej. Jak się do tego zabrać? Czy budowa altanki ogrodowej jest możliwa do wykonania samodzielnie?

Altanka ogrodowa to mała konstrukcja budowlana, którą zamieszczamy w ogrodzie. Występuje w wielu modelach i technikach wykonania, w zależności od potrzeb inwestora. Niektórzy chcą mieć miejsce chroniące jedynie przed słońcem i deszczem, inni wolą konstruować maleńkie domki. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Do budowy altanki ogrodowej nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, o ile jej powierzchnia nie przekracza 35m kw. Trzeba jednak zgłosić budowę w urzędzie i odczekać miesiąc na decyzję. Projekt altany może dla nas wykonać architekt, lecz jest to na tyle nieskomplikowana czynność, że można się jej również podjąć samemu.

Niektóre modele występują w postaci czterech słupów przykrytych dachem, półotwartej konstrukcji z ażurowymi ścianami albo całkowicie zabudowanego domku. Najczęściej altany wykonane są z drewna, ale mogą być też metalowe. Drewniane są dość tanie (choć zależy to w dużej mierze od rodzaju drewna), ale mniej trwałe niż murowane. Niezależnie od materiału, konstrukcja powinna mieć fundamenty – w tym przypadku wystarczy głębokość ok. 50 cm. Drewniane elementy powinny być zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych specjalnymi lakierami, bejcą lub innym specyfikiem. Niekiedy kupuje się gotowe altany ogrodowe do samodzielnego montażu. W takiej sytuacji można postawić konstrukcję bezpośrednio na ziemi, trzeba jednak zadbać o idealnie wypoziomowane podłoże oraz impregnację materiału.

Altanę ogrodową można wykonać przy pomocy specjalnej ekipy lub samemu, z pomocą znajomych lub rodziny. Nie jest to skomplikowany proces, choć dobrze by było mieć już wcześniejsze doświadczenie w budowie. Projekty budowlane także można sporządzić samemu.

Kiedy chcemy mieć w ogrodzie zadaszone miejsce, w którym można zjeść posiłek na świeżym powietrzu albo odpocząć wieczorem w gronie rodzinnym, altana jest najlepszym pomysłem. Aby jeszcze bardziej zjednoczyć ją z naturą i jednocześnie odgrodzić się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów, można po jej ściankach puścić pnącza, które z czasem ogarną dużą część konstrukcji. Koszt budowy takiej altanki to 3-10 tys. zł, dlatego każda rodzina znajdzie swój odpowiedni przedział cenowy. Projektowanie domów to nie jest ostateczny triumf inwestorów. Warto wciąż rozwijać swoją posiadłość, ulepszać ją, by żyło się bardziej komfortowo.